A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Soczewki kontaktowe

SZKŁA
OKULAROWE
OPRAWY SOCZEWKI
KONTAKTOWE
OKULARY
PRZECIWSŁONECZNE
WADY
WZROKU


 

Są soczewkami zakładanymi bezpośrednio na oko. Stałe ulepszanie materiałów z których są wykonane oraz środków do ich pielęgnacji, a także tempo współczesnego życia spowodowały, że są one obecnie używane masowo. Można dzięki nim wyrównać wszystkie wady wzroku, zastosować jako soczewki lecznicze lub soczewki kosmetyczne.

 

Pod względem przeznaczenia soczewki kontaktowe dzielimy na:

 

Korekcyjne

a) aplikowane we wszystkich wadach wzroku

b) aplikowane ze wskazań lekarskich takich jak:

  • bezsoczewkowość jednostronna
  • wysoka nadwzroczność i krótkowzroczność
  • różnowzroczność powyżej 3 dpt
  • niezborność rogówki regularnej powyżej 4 dpt oraz nieregularnej w stożku po urazach, zapaleniach
  • ze względów zawodowych
Lecznicze

Tu zaliczamy soczewki terapeutyczne stosowane w schorzeniach, zwyrodnieniach, urazach, oparzeniach, stanach pooperacyjnych, opatrunkowe, jako nośnik leków okluzyjne w leczeniu niedowidzenia.

Kosmetyczne

Odrębną grupę stanowią SOCZEWKI KONTAKTOWE KOSMETYCZNE

 

Stosuje się je w celu zamaskowania defektów kosmetycznych rogówki, białej źrenicy oraz defektów tęczówki. Mogą one zastępować źrenicę, maskować bielmo rogówki, bielactwo, brak lub uszkodzenie tęczówki. Mogą być jednocześnie korekcyjne lub zmieniać kolor tęczówki. Tu należy zaliczyć także szeroką gamę soczewek kolorowych podkreślających kolor oczu zmieniających kolor oczu oraz z fantazyjnymi wzorami. Wszystkie soczewki w zależności od trybu noszenia mogą być: -dzienne, na noc należy je zdjąć – tryb elastyczny, dopuszcza się okazjonalne spanie w soczewkach i noszenie przez 2-3 doby. -tryb przedłużony, noszone dzień i noc nawet do 30 dni i nocy.

Ze względu na materiał z którego są wykonane dzielimy je na:

 

Miękkie

Do miękkich zaliczamy soczewki:

  • Hydrożelowe (hydrofilne) o różnym stopniu uwodnieniu HEMA
  • Hydrożelowo – silikonowe o wysokim współczynniku przepuszczalności tlenu pozwalające stosować je w trybie dzień i noc

 

Zaletą soczewek miękkich jest szybka adaptacja po ich aplikacji, łatwość posługiwania się, komfort noszenia. Wadami mogą być względne niedotlenienie rogówki pod koniec dnia (hydrożel traci wodę nowe materiały silikonowo-hydrożelowe są pozbawione tego problemu).Soczewki miękkie nasilają uczucie suchości oczu przy pracy przy komputerze, w pomieszczeniach klimatyzowanych, na wietrze.

Twarde

Do twardych zaliczamy soczewki:

 

1. nieprzepuszczalne dla gazu z PMMA obecnie rzadko stosowane

2. soczewki sztywne gazoprzepuszczalne RGP (Rigid gas permeable)

  • sferyczne – do korekcji wad sferycznych i niezborności do 3 dcyl
  • przednio, tylno i dwutoryczne do korekcji niezborności rogówkowej, soczewkowej, mieszanej powyżej 3,0 dcyl
  • soczewki o specjalnej geometrii do korekcji stożka rogówki, innych jej deformacji
  • dwuogniskowe i progresywne do korekcji starczowroczności
  • soczewki ortokeratologiczne – zakładane na noc, powodujące czasowe odkształcenie rogówki i możliwość widzenia bez korekcji w ciągu dnia. Stosowane w wadach do -4.5 dsph i -1,5 dcyl.
  • soczewki hybrydowe – część centralna twarda obwód wykonany z hydrożelu stosowane w szczególnych postaciach stożka rogówki, znacznych deformacjach, po przeszczepach, w powikłaniach chirurgii refrakcyjnej

 

Zalety soczewek twardych:

  • znacznie lepsza przepuszczalność dla tlenu niż hydrożeli co jest ważne przy wysokich wadach
  • korygują niezborność nieregularną rogówki czego nie osiągniemy miękkimi soczewkami
  • soczewki toryczne dobrze korygują wysoki astygmatyzm poprzez stabilne położenie na rogówce
  • lepsza ostrość wzroku przy wysokich wadach i astygmatyzmie niż w okularach i soczewkach miękkich
  • dobra korekcja małego astygmatyzmu soczewką sferyczną bez konieczności używania torycznej

 

Wady:

  • mniejszy komfort na początku noszenia
  • dłuższy okres adaptacyjny
  • gorsza tolerancja na kurz i pył
PIELĘGNACJA SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Oprócz przestrzegania zaleceń stosowania soczewek kontaktowych nie mniej ważnym elementem jest ich pielęgnacja. Przyczynia się ona do bezpiecznego i komfortowego noszenia soczewek przez wiele lat. Obecnie stosowane systemy pielęgnacyjne są proste w obsłudze i nie zabierają wiele czasu. Inne systemy stosowane są dla soczewek miękkich a inne dla twardych. Istnieje też grupa soczewek jednodniowych które nie wymagają pielęgnacji. Po jednodniowym noszeniu po prostu się ją wyrzuca a następnego dnia zakłada nową. Jest to bardzo bezpieczne, a ten typ soczewki poleca się nawet alergikom. Płynów do pielęgnacji nie wymagają też soczewki silikonowo-hydrożelowe stosowane w trybie przedłużonym ciągle przez 30 dni i nocy. Konieczne są tu częstsze kontrole w gabinecie okulistycznym. Płynów pielęgnacyjnych wymagają miękkie soczewki zdejmowane na noc. Intensywność powinna być tym większa im dłuższy okres używania soczewki. Soczewki kwartalne i roczne oprócz płynów wymagają tabletek enzymatycznych do usuwania osadów białkowych, które mogą pojawić się przy tak długim okresie ich noszenia.

 

W chwili obecnej najbardziej rozpowszechnionym systemem są PŁYNY WIELOFUNKCYJNE. Usuwają one osady białkowo lipidowe, dezynfekują oraz nawilżają i umożliwiają samo przechowywanie. Sprawdzają się ponieważ większość pacjentów stosuje soczewki systematycznej wymiany, ich okres noszenia jest krótszy i rzadziej powstają osady białkowe drażniące oko oraz minimalne jest ryzyko rozwoju drobnoustrojów groźnych dla oka. Należy zapytać lekarza lub sprzedawcę który płyn jest najbardziej kompatybilny do stosowanych soczewek. Poszczególne firmy zalecają płyny do soczewek swojej produkcji. Pielęgnację przeprowadza się codziennie.

 

Najbardziej skutecznym i bezpiecznym jest system oksydacyjny oparty na bazie nadtlenku wodoru. Soczewki umieszcza się w specjalnie skonstruowanym pojemniku na 6 godzin po ich zdjęciu i oczyszczeniu mechanicznym ok 30 sekund. PŁYNY OKSYDACYJNE dają najmniejszy odsetek uczuleń, ze względu na brak konserwantów i są idealnym rozwiązaniem dla osób z zespołem suchego oka. Mają też najwyższą skuteczność dezynfekcji. Mimo to są mniej rozpowszechnione. Na polskim rynku jest dostępny Aosept Plus. Niezależnie od systemu pielęgnacyjnego nie należy rezygnować z mechanicznego czyszczenia soczewek codziennie po ich zdjęciu przez ok 30 sek. Zwiększa to skuteczność dezynfekcji płynów i pomaga utrzymać soczewki w większej czystości. Pojemnik do przechowywania soczewek powinien być wymieniany najlepiej raz na 3 miesiące. Nie należy go wyparzać, ani używać innych płynów niż zalecone przez specjalistę. Ważnym elementem do komfortowego noszenia soczewek kontaktowych szczególnie przy komputerze, w pomieszczeniach klimatyzowanychkrople nawilżające stosowane bezpośrednio na soczewki do oka. Zapobiegają one wysychaniu soczewek i rogówki, poprzez większe nawilżenie. Rogówka lepiej oddycha, nie dając objawów zaczerwienienia i dyskomfortu.

 

Najczęściej występujące w Polsce płyny wielofunkcyjne to: Opti Free Express, Complete Comfort Plus, ReNu Multi Plus, Solo Care Aqua, Aosept Plus, Eye see, All in one Light, All in one Plus. Najczęściej występujące krople nawilżające to: Lens Lubricant, Aquiffy, Opti free Rewetting Drops, Renu Multi Plus Lubricating oraz inne krople nawilżające dostępne w aptekach, ale koniecznie bez konserwantów.

 

Zalety soczewek kontaktowych:

 

Wady:

 

W zależności od WŁAŚCIWOŚCI OPTYCZNYCH soczewki kontaktowe podzielić można na:

 

W zależności od CZASU NOSZENIA soczewki można podzielić na:

 

W chwili obecnej istnieje tendencja do skracania czasu używania soczewek na korzyść soczewek jednodniowych, ew. miesięcznych silikonowo-hydrożelowych o zwiększonej przepuszczalności tlenu. Soczewki miękkie mogą być zaaplikowane bezpośrednio po badaniu. Natomiast miękkie toryczne i wszystkie twarde soczewki są sprowadzane na indywidualne zamówienie dla konkretnego pacjenta po ustaleniu parametrów określonego typu soczewki w trakcie ich przymierzania z zestawów soczewek próbnych. Na tej podstawie zamawiana jest odpowiednia soczewka kontaktowa dla konkretnego pacjenta. Soczewki toryczne miękkie wymagają dwa do trzech wizyt w celu ich dobrania. Soczewki twarde wymagają kilku wizyt dla dobrej aplikacji. Soczewek tych nie można dobrać w czasie jednej wizyty. Ważne jest by soczewki dobrane były przez specjalistę po dokładnym rozpoznaniu potrzeb pacjenta, jego wady i zaaplikowane indywidualnie dla parametrów które stwierdzono podczas badania. Wybór firmy jest sprawą drugorzędną, ważne by soczewka posiadała odpowiednie parametry dla indywidualnego pacjenta. Nieodzownym elementem do uzyskaniu sukcesu przy aplikacji soczewek jest współpraca pacjenta ze specjalistą. Pacjent musi przestrzegać zaleceń o których poinformowany został przez lekarza. Spowoduje to długie i satysfakcjonujące noszenie soczewek bez niebezpieczeństwa narażenia się na ryzyko groźnych powikłań wynikających z niestosowania się do zaleceń. Konieczne są systematyczne kontrole pacjenta u specjalisty minimum raz na 6 miesięcy o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Umów się na wizytę Rejestracja online +48 87 610 21 31

LOKALIZACJA

Gierczak okulista optyk
ul. Armii Krajowej 28
19-300 Ełk

tel. 87 610 21 31
kom. 607 422 763


Zakład optyczny:
e-mail: optyka@optyka-elk.pl

Gabinet okulistyczny:
e-mail: okulista@okulista-elk.pl

GODZINY OTWARCIA

Zakład optyczny:
poniedziałek - piątek
10:00 - 18:00

Gabinet okulistyczny:
poniedziałek, wtorek, czwartek
15:00 - 18:00
piątek
8:00 - 12:00

Przychodnia OKOMED:
poniedziałek, wtorek
8:00 - 15:00
środa
13:30 – 18:00
czwartek
8:00 – 14:30

MAPA DOJAZDU

Prawa autorskie Salon Optyczny Gierczak © 2019