A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Strefa pacjenta

ZAKRES
USŁUG
STREFA
PACJENTA
CENNIK

Pomocne zagadnienia z zakresu badań okulistycznych i zabiegów

 

Terapia anty-VEGF (zastrzyki wewnątrzgałkowe)
Terapia anty-VEGF to podawanie leku anty-VEGF do wnętrza gałki ocznej. Leki anty-VEGF swoją nazwę biorą od angielskiego skrótu, są to substancje hamujące naczyniowy czynnik wzrostu śródbłonka. Do leków z grupy anty-VEGF zaliczają się Avastin, Lucentis i Eylea. Leczenie tymi preparatami stosuje się przy wysiękowej postaci AMD, w retinopatii cukrzycowej, obrzęku plamki w przebiegu zakrzepu naczyń siatkówki oraz w wysokiej krótkowzroczności. Mają one za zadanie hamować powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych, a co za tym idzie powstrzymać postęp choroby.

 

Lucentis – to lek specjalnie wyprodukowany i zarejestrowany do leczenia wysiękowej postaci AMD. Na skuteczność leczenia zwykle wpływ ma schemat leczenia i stopień zaawansowania choroby oraz doświadczenie lekarza, który je przeprowadza.

 

Eylea – to najnowszy lek jakim dysponujemy w leczeniu wysiękowego AMD. W niektórych przypadkach wykazuje on większą skuteczność niż Lucentis i można go podawać w większych odstępach czasowych.

OCT
Optyczna koherentna tomografia dna oka, w skrócie OCT to badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób siatkówki, np. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), makulopatii cukrzycowej, obrzęku plamki, zmian pozakrzepowych naczyń czy otworu w plamce oraz zmian w ciele szklistym i pogranicza szklistki i siatkówki. Badanie bardzo szczegółowo ukazuje budowę oka. Jest ono nieinwazyjne, zazwyczaj wcześniej stosuje się krople rozszerzające źrenice więc do 3 godzin po badaniu pacjent może odczuwać efekt pogorszenia widzenia i światłowstręt. Badaniem tym można ocenić również stan nerwu wzrokowego, podobnie jak w badaniach HRT czy GDX. Za pomocą OCT można również wykonać badanie odcinka przedniego, kąta przesączania i ocenić przednią część soczewki i tęczówki.
FA (angiografia fluoresceinowa)
Angiografia fluoresceinowa to badanie działania naczyń krwionośnych w oku. W tym celu do żyły podaje się specjalny barwnik (kontrast), który rozchodzi się w naczyniach. Następnie wykonuje się zdjęcia dna oka. Badanie poprzedza rozszerzenie źrenic za pomocą kropli. Przed badaniem nie należy jeść obfitego posiłku, gdyż u niektórych pacjentów mogą wystąpić nudności i wymioty na skutek działania kontrastu. Po badaniu skóra, spojówka oka i śluzówki są żółte. Żółty też jest mocz badanego. W wyjątkowych przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna na barwnik (ale zdarza się to niezwykle rzadko).
Irydotomia
Zabieg laserowy wykonywany w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania. W przypadku tej choroby ciecz w oku nie może przepływać swobodnie po całym oku. Rośnie wtedy ciśnienie w oku co nazywa się ostrym atakiem jaskry. Taki atak nie tylko jest bardzo bolesny ale może uszkodzić widzenie na stałe. Aby do tego nie doszło należy za pomocą lasera wykonać otwór w tęczówce czyli w kolorowej części oka. Otwór jest mały i przez to zupełnie niewidoczny, zwykle wykonuje się go również w części tęczówki zasłoniętej przez powiekę górną. Umożliwia to krążenie cieczy po całym oku i ciśnienie w oku spada.
Kapsulotomia
Podczas operacji zaćmy sztuczną soczewkę wkłada się do pozostałej w oku torebki tylnej, która jest naturalną częścią soczewki. Z czasem u 50-80% pacjentów torebka tylna może zmienić zabarwienie na lekko białe, jak matowe szkło. Powoduje to pogorszenie widzenia i daje wrażenie nawrotu zaćmy. Konieczny jest wtedy laserowy zabieg wytworzenia otworu w tej zmętniałej torebce, który przynosi poprawę widzenia do stanu po zagojeniu się oka po operacji zaćmy. Ten zabieg wykonuje się jedynie raz w życiu pacjenta, gdyż problem ten nie nawraca.
Zabiegi plazmowe
  • usuwanie i niszczenie brodawek, kępek żółtych, naczyniaków, przebarwień i blizn oraz małych nowotworów łagodnych, tzw. kurzych łapek
  • Lifting skóry twarzy i powiek – niwelowanie zmarszczek, ujędrnianie skóry powiek i twarzy
  • blepharoplastyka – podnoszenie opadającej skóry powiek

 

Efektywność zabiegu determinuje: czas jego trwania, temperatura i prędkość ogrzewania. Najbardziej intensywne ogrzewanie osiąga się przy najmniejszej powierzchni (głowice medyczne). Przy tej samej mocy, lecz większej powierzchni kontaktu (głowice liftingujące) gęstość prądu jest mniejsza, a ogrzewanie wolniejsze i słabsze. Jett Plasma Medical dzięki mikroprocesorowej regulacji zakresu temperatur działania (od 40°C do ponad 300°C) oraz bogatemu zestawowi wymiennych głowic ma bardzo wszechstronne zastosowania.

 

SIŁA PLAZMY w bezpiecznym procesie

 

Jett Plasma Medical to urządzenie medyczne do leczenia oraz usuwania wielu schorzeń skórnych procesem odparowywania, wypalania i zwęglania. Podobny do dużego „długopisu“ z końcówką wytwarzającą iskrę plazmy (fulguracja). Produkuje naturalną plazmę, dzięki której skóra w leczonym miejscu napina się i w naturalny sposób tkanki odbudowują się i wzmacniają. Iskra ma zaledwie 0,1 mm, przez co urządzenie jest niezwykle precyzyjne i bezpieczne. Jett Plasma Medical zaprojektowano do kontrolowanego niszczenia komórek skóry i innych komórek. Łuk plazmowy przenosi energię cieplną, która jest w stanie odparować małe brodawki i zamykać małe naczynia krwionośne. Wydajny w leczeniu np. zaczerwień lub tamowaniu krwawienia z naczyń włosowatych podczas małych zabiegów. Leczenie skóry przez wyładowania iskrowe jest całkowicie naturalnym procesem. Efekt jest osiągany dzięki procesom fizjologicznym. Żadne substancje chemiczne nie są wstrzykiwane w skórę.

Brodawka, kaszak
Drobne zmiany na powiekach, które nie są groźne ale mogą przeszkadzać pacjentom. Usunięcie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym więc jest bezbolesne. W niektórych przypadkach po zabiegu trzeba założyć szwy, które zdejmuje się po 7 dniach.
Kępki żółte
Drobne zmiany na powiekach, które nie są groźne ale mogą przeszkadzać pacjentom. Usunięcie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym więc jest bezbolesne. W niektórych przypadkach po zabiegu trzeba założyć szwy, które zdejmuje się po 7 dniach.
Operacje plastyczne powiek – podwijanie i odwijanie
U niektórych osób w ciągu życia zmienia się kształt i ustawienie powiek, co najczęściej wynika z faktu, że z wiekiem skóra traci napięcie. Wygląd powieki można skorygować operacyjnie tak aby uzyskać dobry efekt kosmetyczny. Zabieg przeprowadza się również w przypadku nieprawidłowego ułożenia powiek, wtedy gdy powieka wywijają się do środka lub na zewnątrz. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a po zabiegu zakłada się szwy skórne, zdejmowane po 7 dniach.
Usuwanie nowotworów powiek
Na powiekach oraz wokół nich mogą występować zmiany nowotworowe. Tego typu zmiany wymagają usunięcia i pełnej diagnostyki oraz niekiedy rekonstrukcji powiek. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, na koniec zakładane są szwy. Typ zabiegu zależy od lokalizacji i rozległości zmiany. O przebiegu operacji decyduje lekarz, który kwalifikuje pacjenta.
Operacyjne leczenie zespołu suchego oka
Zespół suchego oka jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarza okulisty. Jego objawami są pieczenie, szczypanie, swędzenie i uczucie ciała obcego w oku. U pacjentów z zespołem suchego oka oczy są bardzo narażone na działanie czynników podrażniających takich jaki: wiatr, światło słoneczne, suche powietrze, klimatyzacja czy gorące powietrze z nawiewów. Na skutek podrażnień suche oko zaczyna produkować nadmiar łez, mają one jednak zły skład, który nie pozwala łzom pozostać w oku. Jeśli dolegliwości związane z zespołem suchego oka nie ustępują mimo stosowania kropli nawilżających jest to wskazanie do zamknięcia punktów łzowych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Gradówka
Mały zapalny guzek, który tworzy się na powiekach, najczęściej po jęczmieniu. Nie wchłania się sama więc trzeba ją usunąć chirurgicznie. Usunięcie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu nie pozostaje blizna. Jezeli wymagane jest cięcie powieki od zewnątrz zakłada się szwy na skórę, które usuwa się po 7 dniach.
Operacja skrzydlika
Skrzydlik może utrudniać widzenie oraz drażnić oko i powodować stany zapalne.Zabieg polega na wycięciu włóknistej części spojówki narastającej na rogówkę, oraz dokładnym zeskrobaniu tkanek skrzydlika celem zapobiegnięciu jego nawrotom, Po zabiegu zakłada się szwy , które mogą drażnić oko, ale zdejmuje się je po 7 dniach.
Gonioskopia
Gonioskopia to inaczej badanie kąta przesączania, który odpowiada za odpływ płynu z gałki ocznej, a co za tym idzie utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oku. Gonioskopię przeprowadza się najczęściej w przypadku jaskry, nadciśnienia ocznego lub urazów gałki ocznej. Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, po znieczuleniu powierzchni oka kroplami. Po badaniu pacjent może mieć przez kilka minut zamazane widzenie.
Badanie ciśnienia w oku (Tonometria)
Tonometria to badanie ciśnienia w oku. Jest to jedno z podstawowych badań w okulistyce. Badanie jest szczególnie istotne w diagnostyce i ocenie zaawansowania jaskry. Istnieje kilka technik wykonywania tonometrii, dotykowe i bezdotykowe. W przypadku tych drugich oko znieczula się specjalnymi kroplami.
Badanie pola widzenia (Perymetria)
Perymetria czyli badanie pola widzenia to jedno z podstawowych badań wzroku, pozwala określić jaki obszar przed sobą widzi pacjent. Badanie to sprawdza funkcjonowanie nerwu wzrokowego. Jest to badanie podstawowe w jaskrze ale również w chorobach układu nerwowego szczególnie w Stwardnieniu rozsianym (SM).
KERATOGRAFIA (badanie krzywizny- topografii rogówki)
Badanie to umożliwia obliczenie i stworzenie kolorowej mapy krzywizn rogówki. Ma to duże zastosowanie do doboru soczewek kontaktowych w przypadku zniekształconych i nietypowych rogówek. Wykorzystywane jest także do zabiegów laserowej korekcji wad wzroku.
Badanie widzenia obuocznego
Wyróżniamy 3 stopnie widzenia obuocznego. Jednoczesną percepcję, fuzję i stereopsję. Badanie to umożliwia ich zdiagnozowanie i wykorzystanie przy leczeniu zeza jawnego i ukrytego oraz innych zaburzeniach tego typu, które dają często bóle głowy i oczu oraz rozmazywanie się obrazu głównie przy czytaniu u osób młodych. Jednym z aparatów do ich badania jest synoptofor , gdzie dziecko ogląda różne obrazki i usiłuje je odpowiednio ustawiać. Dzieci chętnie uczestniczą w tych badaniach.
Badanie w kierunku nużeńca
Badanie polega na wyrwaniu kilku rzęs pacjenta i ich ocenie w mikroskopie, gdzie poszukujemy postaci dorosłych i cyst tego pasożyta.
Badanie wytrzeszczu
Za pomocą specjalnego aparatu mierzymy wielkość wytrzeszczu. Ma to duże znaczenie szczególnie w nadczynności tarczycy umożliwiając ocenę postępu choroby oraz w podejrzeniu guzów gałki ocznej i oczodołu.
Pachymetria

Umów się na wizytę Rejestracja online +48 87 610 21 31

LOKALIZACJA

Gierczak okulista optyk
ul. Armii Krajowej 28
19-300 Ełk

tel. 87 610 21 31
kom. 607 422 763


Zakład optyczny:
e-mail: optyka@optyka-elk.pl

Gabinet okulistyczny:
e-mail: okulista@okulista-elk.pl

GODZINY OTWARCIA

Zakład optyczny:
poniedziałek - piątek
10:00 - 18:00

Gabinet okulistyczny:
poniedziałek, wtorek, czwartek
15:00 - 18:00
piątek
8:00 - 12:00

Przychodnia OKOMED:
poniedziałek, wtorek
8:00 - 15:00
środa
13:30 – 18:00
czwartek
8:00 – 14:30

MAPA DOJAZDU

Prawa autorskie Salon Optyczny Gierczak © 2019